délka: 12 km  náročnost: těžká  převýšení: 730 m 

Lysá hora je navštěvována turisty v každém ročním období. O slunečných víkendech bývá někdy těžké najít při výstupu pasáž, kde byste nikoho nepotkali.  Mnohdy za hezkého počasí se po příjezdu vlaku do Ostravice musíte propracovat dopředu, abyste nešli v "průvodu". Chcete-li si však dopřát zaručený a nevšední zážitek, doporučujeme výstup na Lysou horu ( 1 323 m n. m.) za východem Slunce.

Rekreační centrum Sepetná (560 m n. m.) je ideálním základním táborem pro výstup na Lysou. Ubytovaní hosté mohou v rámci letního animačního programu vždy jednou v týdnu využít průvodců, kteří jim rádi přiblíží tento nádherný zážitek. Vychází se vždy s časovou rezervou, aby skupina stihla východ slunce na vrcholu. Cílem je krásný prožitek, na který se dá dlouho vzpomínat. Tempo se řídí dle výkonnosti skupiny, jsou zařazeny přestávky a jde se tzv. "na pohodu". Po dosažení vrcholu je prostor na "vrcholovou prémii" třeba v podobě tradičního Lysohorského bylinného likéru, se kterým se symbolicky přiťukne na zdárný výstup. Někdo čeká na východ s hrníčkem teplého čaje z termosky a jsou i tací, kteří vytáhnou z batohu teplou kávu. Východ Slunce na Lysé hoře je prostě zážitek, který opravdu stojí zato!

Tipy:

  • Zjistěte si přesný čas východu Slunce a vyjděte tak, abyste nahoře byli cca 15 minut před svítáním.
  • Nezapomeňte čelovku, větrovku a náhradní oblečení, na vrcholu je chladněji a často tam fouká.
  • Během výstupu je dobré si udělat krátkou přestávku na doplnění energie a pitného režimu.
  • Vaším dalším podobným zážitkem se může stát západ Slunce na Lysé hoře.
  • Odkaz na fotogalerii ke svítání na Lysé hoře

 

Zajímavosti:

Butořanka, Mazácké skály

praktické info

Doprava:

Ze Sepetné se na vrchol Lysé hory dostanete po červené značce od transformátoru u lanového centra Opičárna. Po cestě dolů doporučujeme z rozcestí na Lukšinci jít nejprve po zelené a pak po modré značce přes Staškov a hospodu U Zbuja.

štítky

 

tel+420 731 444 355

 

 

 

ovce