délka: 31 km  náročnost: těžká  převýšení: 753 m 

Zdolat Lysou horu na běžkách, to je výzva pro každého milovníka běžeckého lyžování. Není to ale jen dřina. Vynaložená energie je vyvážena spoustou odměn v podobě nádherně zasněžených míst, výhledů a samozřejmě také zpátečním sjezdem. Lysohorská běžecká magistrála vede na vrchol Lysé hory ze dvou míst – z Papežova (3A) a z Albínova náměstí (3B). Na trasu z Papežova se dá napojit z Visalají – trasou (3C). Vzhledem k poloze Resortu Sepetná je ideální vyrazit na trasu začínající na Albínově náměstí.

Strojově upravovaná trasa z Albínova náměstí na Lysou horu měří 13,5 km a od Sepetné se do stopy dostanete 2 způsoby:

A) Nejrychlejší je po modré turistické značce kolem Dřevjanky U Zbuja (2 km). Tato varianta je prudší a beze stopy, proto se vyplatí ušetřit síly a ty 2 km vyjít s běžkami v ruce spojenými v plastových svorkách.

B) Varianta druhá platí pro dostatečné množství sněhu a začíná už nad Hotelem Sepetná. Trasa stoupá na Albínovo náměstí kolem Ostré hory velmi pozvolna (4 km). Cesta vede lesem a nabízí krásné výhledy na Malenovice, do Malenovického kotle i na Lysou horu. Cesta kříží sjezdovku SKI Malenovice. Proto je třeba dbát v době provozu zvýšené opatrnosti!

Ať už si vyberete kteroukoliv variantu, dostanete se na Albínovo náměstí, kde začíná krásná strojová stopa. Než uděláte první odpich, můžete si zkontrolovat trasu na velké mapě umístěné na dřevěné tabuli. Po celou dobu je trasa vedena oranžovými směrovkami s údaji o počtu zbývajících km. Mezi zajímavosti trasy patří mohyla Ivančena, Malenovický kotel a především skvostná zimní beskydská krajina s nádhernými výhledy na okolní hory. Při pohledu do hlubokých údolí naleznete i zrcadlící se hladinu přehrady Šance. Odměnou za zdolání Lysé hory jsou při dobré viditelnosti jedinečné výhledy na všechny světové strany. Vrchol je takovou přírodní rozhlednou. Mezi nejcennější trofeje fotografů patří štíty Malé Fatry na Slovensku. Občerstvení na vás čeká v Bezručově chatěchatě Maraton.

Tipy

  • Nepodceňte pitný režim a nezapomeňte nějakou tyčinku do brašničky či batohu. Převýšení ubírá síly.
  • Mapu si můžete přepnout pro přehlednost na turistickou verzi se značkami KČT.

 

 

Zajímavosti:

výhledy, Dřevjanka U Zbuja, mohyla Ivančena, Lysá hora, Bezručova chata

 

praktické info

 

Trasa:

Z Albínova náměstí po vyhlášené strojově upravované Lysohorské magistrále.

 

Vzdálenost:

15 km (Lysá hora)

 

 

mapa

 

štítky

Lysá hora  zima,  běžky, 

 

tel+420 731 444 355

 

 

 

ovce