délka: 16 km  náročnost: střední  převýšení: 404 m 

Ivančena ležící ve výšce 925 m n. m. je skautskou kamennou mohylou, která byla postavena jako památka na skauty, kteří byli v roce 1945 popraveni nacisty za účast v protinacistickém odboji. Přímo kolem Ivančeny se vine Lysohorská magistrála, která bývá v zimě strojově udržována. Začíná na Albínově náměstí (2 km nad Hotelem Sepetná) a vede přes Ivančenu až na Lysou horu

Sepetná - Albínovo náměstí - Ivančena

V době příznivých sněhových podmínek je možné nasadit běžky jen pár metrů nad Hotelem Sepetná a vydat se mírným stoupáním kolem Ostré hory až na Albínovo náměstí, kde začíná Lysohorská magistrála. Po ní se dostanete dle oranžových šipek přes Malenovický kotel k Ivančeně. Zde můžete doplnit energii třeba nějakou tyčinkou, prohlédnout si památník a také si přečíst na ceduli CHKO Beskydy "Co nám může Evropa závidět". Trasa od Sepetné k Ivančeně stále mírně stoupá, ale může vás těšit, že návrat zpět je pořád z kopce a sjezd krásným zážitkem. V úseku kolem Ostré hory narazíte na kříž sv. Huberta nebo na část naučné stezky Okolo tisu, která seznamuje s místní faunou a flórou. Zajímavá je také vyhlídka na sjezdovce Ski Malenovice.

Tipy k výletu

  • nepodceňte pitný režim + něco na doplnění energie
  • vrstva navíc v batohu (nejen při sjezdu se může hodit)
  • v oblasti sjezdovky Ski Malenovice je třeba dbát zvýšené opatrnosti
  • při sjezdu z Albínova náměstí přizpůsobte jízdu výhledu 
  • nabitý mobilní telefon (+420 1210 - horská služba)
  • tísňové volání nové generace - aplikace Záchranka pro "chytré telefony" 
  • na mapy.cz/zimní verze můžete sledovat stav strojově upravovaných stop

Občerstvení v restauraci Sepetná a parkovné zdarma

Restaurace Sepetná s krbem, kamennými sloupy a barem s ovečkami je stylovým místem, kde je možné se občerstvit. Navíc při útratě v restauraci či RelaxCentru nad 200 Kč je parkovné v areálu Hotelu Sepetná zdarma. Více informací o restauraci Sepetná a parkovném se dozvíte zde.

 

Zajímavosti:

Naučná stezka Okolo tisu, Vyhlídka Malenovice, Albínovo náměstí, Malenovický kotel, mohyla Ivančena

praktické info

 

Doprava:

Na běžkách.

 

Vzdálenost:

16 km (Sepetná - Ivančena - Sepetná)

 

 

 

mapa

Mapa okruhu 

 

štítky

 

tel+420 731 444 355

 

 

 

ovce