délka: 5 km  náročnost: střední  převýšení: 228 m 

Při výstupu na Lysou horu po červené turistické značce z Ostravice si možná někteří turisté ani nevšimnou jednoho z beskydských pokladů. Ve výšce okolo 750 m n. m. nad rozcestím Butořanka jsou mezi stromy ukryty Horní mazácké skály. Při vstupu na horní část skály se vám naskytne hluboký výhled do údolí, na horu Čupel a Smrk. 

Horní mazácké skály

  • až 9 metrů vysoký pískovcový skalní útvar
  • skály slouží také jako horolezecký cvičný terén
  • přímo u skály stojí horolezecká chata "Tatranka" (nepřístupná)

Okružní trasa od Opičárny

Od Lanového bludiště Opičárna je možné se vydat nahoru k rozcestí Butořanka po klidné lesní cestě, která nabízí mnoho krásných výhledů do údolí řeky Ostravice. Od Butořanky se jde po červené turistické značce, jakmile se na obzoru objeví Lysá hora při začátku louky, je třeba podívat se vpravo. Zde už mezi stromy bude zřetelná horní část skal. Díky hezkému výhledu na vrchol Lysé hory možná někteří turisté minou tuto krásnou vyhlídku tyčící se nad "kamenným mořem" a hlubokými lesy. Cesta zpět už jenom klesá po červené turistické značce podél studánky Butořanka a Sepetného potoka. 

Tipy po výletě:

Doprava a možnost parkování

Parkování v oblasti hraničící s CHKO Beskydy je možné pouze na vyhrazených místech. Nejbližším takovým místem je placené parkoviště Hotelu Sepetná. V případě obsazené kapacity jsou další možnosti k parkování dole v obci Ostravici. 

Mimo transport autem se v letní sezóně během víkendů a státních svátků nabízí možnost využití shuttle busů, které jezdí v Beskydech většinou od začátku července do konce září. Zastávka "Ostravice - Sepetná" se nachází nedaleko výchozího bodu výše popsaného výletu. Více informací o nově zavedené autobusové přepravě "Beskydský TU bus" se dozvíte zde.

 

Zajímavosti:

Horní mazácké skály, studánka Butořanka, Lanové bludiště Opičárna, Relaxcentrum Sepetná

praktické info

 

Doprava:

Pěšky, na kole či elektrokole.

 

Vzdálenost:

5,5 km (Opičárna - Horní mazácké skály - Opičárna)

 

 

 

mapa

Mapa okruhu 

 

štítky

 

tel+420 731 444 355

 

 

 

ovce