Mohutný beskydský vrchol Travný patří mezi klidnější oblasti, kde nebývá tolik turistů jako na jiných známých místech. Také proto jsou zde vhodné podmínky i pro život chráněného tetřeva hlušce. Ten je zde každoročně Lesy ČR vysazován a pro zajištění větší ochrany bude od 1. 5. 2020 zrušeno turistické značení vedoucí přes tuto horu. Zatím se počítá s obdobím 5 let.

Travný (1203 m n. m.)

Hora Travný stojící trošku ve stínu Lysé hory patří mezi několik málo vrcholů v Beskydech, které přesahují 1200 m n. m. Nahoře nestojí žádná chata s občerstvením a kromě zpěvu ptáků toho moc slyšet není. Na obloze je možné ptáky pozorovat, čas od času proletí paraglidista nebo větroň. Milovníci klidnějších míst beskydské přírody a svačiny v batohu si tak zde vždy přišli na své. O výjimečnosti místní přírody svědčí také fakt, že součástí hory jsou dvě přírodní rezervace PR Travný a PR Travný potok. Pro svůj klid je území trvalým biotopem rysa, medvěda nebo vlka. 

 

Zrušení turistického značení 

Od 1. května 2020 už turistické značení přes vrchol nepovede a větší prostor tak dostanou tetřevi, které tady odchovná stanice Lesů ČR v Krásné od roku 2015 vysazuje. Od té doby bylo vysazeno na Travném téměř 30 tetřevů. Dle Petra Bujoka z obecního úřadu Morávka ,,kompletně zmizí část zelené trasy od centra obce přes Travný na Visalaje a modrá turistická trasa z Pražma na vrchol Travného zmizí celá. Na Morávce zůstane bez zásahu žlutá trasa kolem přehrady a z Visalají se bude dát dojít po zelené na Plato a odtamtud dolů po žluté na Krásnou."

Více informací se dočtete v článku magazínu Patriot.

štítky

 

tel+420 731 444 355

 

 

 

ovce